fbpx

Billet: Herregårdenes Dag 17. august 2025: Rundvisning på Løvenholm kl 13

125,00 DKK

30 på lager

Kategorier: ,

Beskrivelse

Et sjældent kig indenfor på Løvenholm

Som noget helt særligt åbner herregården Løvenholm, der normalt er lukket for publikum.

Unik rundvisning

Historiker og museumsdirektør Kasper Steenfeldt Tipsmark fra Gammel Estrup Danmarks Herregårdsmuseum viser på Herregårdenes Dag rundt både udendørs og indenfor i de historiske stuer på det gamle gods.

Løvenholm hed tidligere Gjesingholm. Gården fik sit nuværende navn, da grevskabet Løvenholm blev oprettet i 1674. Navnet knytter an til adelsslægten Rantzaus våbenskjold, der viser en løve.

I 1400-tallet var Gjesingholm muligvis ejet først af Skt. Hans Kloster i Viborg og siden af Essenbæk Kloster sydøst for Randers. Gården var i mere end 100 år ejet af den fremtrædende adelsslægt Rantzau.

I 1929 købte storgrossereren Valdemar Uttental Løvenholm på en offentlig auktion. Siden 1951 har gården været ejet af Løvenholm Fonden.

På Løvenholm kan man i dag se en række historiske stuer og værelser, der er indrettet på Valdemar Uttentals tid.

Lidt godt til ganen

Rundvisningen afsluttes med kaffe og kage, hvor det også vil være muligt at stille Kasper Tipsmark spørgsmål.

Praktisk

Tid: 17. august kl. 13.00-14-30.

Sted: Løvenholmvej 66, 8963 Auning.

Pris: Det koster 125 kr. at deltage. Prisen inkluderer kaffe og kage.

Deadline for tilmelding er 13. august. Mailkvittering fungerer som billet.

For mere info om arrangementet kontakt museumsbutikken@gammelestrup.dk eller tlf. 8648 3001.

Yderligere information

Billettype

Voksen, Barn under 18